בית המשפט פטר חייב מחוב מזונות בסך 2,500,000 ₪ בהליך פשיטת רגל

תום ליבו של החייב נבחן בכל שלב בהליך פשיטת הרגל​

בית המשפט המחוזי בחיפה פטר גרוש, בן 67, מחוב מזונות לגרושתו שהגיע לסכום של 2,500,000 ₪, חוב שעד לא מזמן לא היה סיכוי למחוק בהליכי פשיטת רגל.

החייב טען כי הינו חולה במחלה ממארת וכי לעולם לא יוכל לשלם את חוב המזונות, לפיכך ביקש מבית המשפט לפטור אותו מהחוב.

בדיון שהתקיים בדצמבר 2013 בבית המשפט המחוזי בחיפה, הציע החייב להפקיד בקופת הכינוס 40,000 ₪ וזאת תוך חצי שנה שנה מיום מתן ההפטר.

הנאמן על נכסי החייב וכונס הנכסים הרשמי קיבלו את הצעתו של החייב וזאת בכפוף לכך שיעביר לנושיו כספים המגיעים ממכירת נכס וזכייה בתיק הוצאה לפועל.

 

החייב הסכים לתנאים אלו, אולם גרושתו, שהינה הנושה העיקרית בתיק, התנגדה לתנאי הפטר חובות בטענה שהחייב מעלים כספים ומעבירם לבת זוגתו הנוכחית.

השופט חננאל שרעבי הדגיש כי להליכי  פשיטת רגל  ישנן 2 מטרות עיקריות שלעיתים באות בסתירה האחת עם השניה. המטרה הראשונה הינה לאפשר לנושים לפרוע את חובם, והמטרה השניה הינה לתת לחייב את ההזדמנות לפתוח דף חדש בחייו.

השופט חננאל שרעבי פסק כי הגרושה לא הגישה לבית המשפט ראיות מוצקות המוכיחות את טענותיה וכן קבע כי הנאמן אישש את החשדות להעלמת כספים מצד החייב. בנוסף, תום ליבו של החייב נבחן בכל שלב בהליך פשיטת הרגל. בית המשפט אף לא התעלם מנסיבותיו האישיות של החייב, לרבות גילו ומצב בריאותו. מכאן הורה השופט חננאל שרעבי כי המבקש יופטר מחוב המזונות וזאת בכפוף לקיום התחייבויותיו.

מפסיקה זאת אנו למדים כי קיימים מקרים חריגים שבהם ניתן יהא למחוק גם חוב מזונות בהליך של פשיטת רגל. תקדים זה בבית המשפט מביא לפריצת דרך משמעותית בתחום פשיטת הרגל בישראל ומעניק לחייב בהליך פשיטת הרגל תקווה.